Pod koniec roku odeszłam z mojej dotychczasowej pracy i chociaż na tę decyzję zdecydowałam się szybko, sam proces szukania nowego stanowiska odkładałam dosyć długo. Zawsze dobrze jest zostać w miejscu, które zna się od kilku lat, w którym ma się przynajmniej przyzwoite warunki, w którym zna się ludzi i czuje się pewnie w tym, co się robi. Ale nie na tym polega rozwój osobisty, aby stać w miejscu. Bo nie ma bardziej prawdziwego powiedzenia, niż “Jeśli stoisz w miejscu, to się cofasz”.

 

Kiedy zrozumiałam, że czas na zmianę pracy, zauważyłam, że znaki rozpoznawcze pojawiły się już dużo wcześniej:

  1. Marzenie o piątku

Jeśli żyjesz tylko od piątku do piątku, to wiedz, że coś się dzieje. Zastanów się, dlaczego tak jest. Czy każdy dzień wygląda tak samo? Czy nudzi Cię ta praca? Czy masz za dużo obowiązków na sobie, bo firma nie potrafi dobrze rozłożyć zadań? Czy masz problematycznego szefa? Czy Twoje zadania nie rozwijają Cię w żaden sposób? Tak czy inaczej – jeśli nie potrafisz rozwiązać tego problemu, to prawdopodobnie jest to powód, by rozglądać się za czymś nowym.

niedziela-21

2. Stres już w niedzielę

Moim najgorszym momentem tygodnia była niedziela. Nawet nie poniedziałek, którego nigdy nie lubiłam, ale właśnie niedziela. Dzień wydawał mi się zawsze zmarnowany, już od rana czułam niepokój i cały czas myślałam o nadchodzącym tygodniu. Długotrwały stres może nie dawać o sobie znać każdego dnia, ale w pewnym momencie okaże się, że Twój organizm nie daje rady i zaczyna się bronić. Być może dostaniesz wysypki, być może zaczną wypadać Ci włosy, być może będziesz mieć nerwicę. Zadbaj o siebie, idź do lekarza, zmień pracę. Spacery, joga, picie herbatki i hobby mogą pomóc, ale nie naprawią problemu, jeśli twoim problemem jest męczenie się w pracy, której z jakiegoś powodu nie lubisz.

niedziela-23

3. Brak docenienia

Nieważne, czy mówimy o decenieniu zawodowym, dosłownym pochwaleniu za wykonaną pracę i zdobyte sukcesy, czy o podwyżce. Jeśli widzisz, że od jakiegoś czasu nie czujesz się doceniony w pracy, nie czuj się zobowiązany, żeby tam zostać. Niesprawiedliwość panuje na świecie na porządku dziennym i jedyne, co w tym przypadku możesz zrobić, to myśleć o sobie i zmienić pracę w nadziei, że będzie lepiej, niż w tej dotychczasowej.

4. Brak rozwoju

Jeśli Twoja praca mija się z Twoją wizją rozwoju zawodowego, to czas na zmianę. Robienie codziennie tego samego, tylko z tego powodu, że to dobrze znasz, to nie powód, aby dalej to robić. W pracy spędzamy większość naszego dnia, więc głęboko wierzę w to, że powinna nas ona również rozwijać lub być zbieżną z naszymi wyobrażeniami o tym, co chcemy tak naprawdę robić.

niedziela-6

5. Mobbing

Nie mam tu zbyt wiele do powiedzenia – jakakolwiek forma mobbingu jest powodem do szybkiej zmiany pracy.

niedziela-22

Zmiana pracy jest stresującym wydarzeniem. Niepewność, czy nie wpadnie się z deszczu pod rynnę, sprawdzenie własnych umiejętności, spełnienie oczekiwań, które pokłada w Tobie nowy pracodawca… Ale jako dorosły człowiek podejmujesz pewne decyzje – miejmy nadzieję – nie impulsywnie, tylko biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw.

Jednocześnie chciałabym życzyć wszystkim SPOKOJU na Święta. Dla tych, którzy zmieniają pracę – powodzenia! Na pewno będzie dobrze. Dla tych, którzy się do tego przymierzają – również powodzenia! Szukanie pracy może być długim procesem, ale nauczy Cię wielu ważnych rzeczy o sobie samym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *