Łatwo jest wpaść w stan letargu i wiecznego lenistwa. Odpoczynek od pracy przeradza się w niczym niewypełniony czas wolny. Ale praca jest dobra, daje poczucie sukcesu, buduje, pozwala uwierzyć w siebie.

insta-8

Niestety zabieganie wiąże się ze stresem – z ciągłą pogonią za czasem, ucieczką przed kolejną rzeczą, która jest na liście “do zrobienia”. Sama wolę mieć harmonogram dnia wypełniony po brzegi, cieszę się, gdy dużo się dzieje – dzięki temu jestem świadoma, że moja praca nie idzie na marne, że dzięki niej mogę do czegoś dojść.

Tylko jakim kosztem?

Stres związany z zapełnionym kalendarzem powoduje u mnie zaburzenia snu i wypadanie włosów. Często w ciągu dnia zapominam jeść lub mam tak skurczony żołądek z nerwów, że nie mogę nic przełknąć, nie czuję też takiej potrzeby. Wydawać by się mogło, że w naszych czasach bycie zabieganym jest wzorcem do naśladowania. Osoby, które siedzą nadgodziny uznawane są za bardziej pracowite, chociaż równie dobrze mogą być po prostu źle zorganizowane. Picie kawy na pobudzenie i praca przez 10-12 godzin bez przerwy jest na wagę złota. Idealizujemy osoby, które pracują non-stop, bez przerwy, biegną ze spotkania na spotkanie, wracają do domu i siedzą na telefonie – jakby wyznacznikiem dobrze wykonanej roboty był czas wolny,który poświęcimy na obowiązki pracownicze.

A co z odpoczynkiem? Zamiast stanąć i odetchnąć na chwilę, rezygnuję z posiłków. Wracam do domu i jestem zamknięta w rutynie, a nawet wyjście na bieg jest dla mnie mechaniczne, nie skupiam się na nim i myślę o tysiącu rzeczy naraz podczas treningu. Zamiast zatrzymać się i zadbać o siebie fizycznie i psychicznie. Nieczęsto też korzystam z przywileju, że mieszkam w większym mieście. Jest w nim mnóstwo atrakcji, w większości za darmo, są zróżnicowane, można odnaleźć wśród nich zajęcia dla każdego. Doszło do tego, że muszę wpisywać czas wolny do własnego harmonogramu dnia i wyznaczać sobie czas na odpoczynek, inaczej mój mózg zwariuje, a zwoje się wyprostują.

 

Bycie zestresowanym i przemęczonym nie jest równoznaczne z osiągnięciem sukcesu. Czuję, że gdzieś po drodze do spełnienia zawodowego o tym zapomniałam.

insta-15

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *