Gdy byłam mała, bardzo uważnie wsłuchiwałam się w rady starszych ode mnie i dzięki temu nauczyłam się od nich kilku ważnych rzeczy. Od mamy – że nie wolno wychodzić z domu bez śniadania. Od babci – że codziennie trzeba zmieniać bieliznę i najlepiej od razu ją prać. Od cioci – że codziennie trzeba wyjść z domu (chyba że jest się chorym) – na spacer, na spotkanie, gdziekolwiek – byle wyjść. Od siostry – że wspólny wróg zbliża najbardziej. A tak trochę poważniej – kobiety w mojej rodzinie (nie tylko te trzy) nauczyły mnie, że kobiety w gruncie rzeczy są bardzo silne. Są świetnym kompanem do rozmów o polityce, potrafią prowadzić samotnie gospodarstwo domowe, pracować i wychowywać dzieci, mogą obierać wysokie stanowiska i nie muszą mieć w swoim życiu mężczyzny, żeby być szczęśliwe. Nie żeby miały cokolwiek do mężczyzn, ale nie facet jest wyznacznikiem szczęścia kobiety.

dodo sama_-6

W swoim życiu spotkałam różne kobiety – przez niektóre byłam nawet porządnie zraniona, z niektórymi nawet się zaprzyjaźniłam. Im jestem starsza, tym trudniej mi to przychodzi. Są osoby, które próbują obrzydzić mi przyjaźń z drugą kobietą, mówiąc, że nie ma czegoś takiego. Że to obróci się przeciwko mnie, że wszystkie kobiety są zazdrosne, kłótliwe, myślą tylko o sobie. Ale to nieprawda. W ostatnich latach sama się o tym przekonałam. Dzięki jednej z nich nauczyłam się ufać drugiej kobiecie i wierzyć w dobre cechy, dzielić swoimi przemyśleniami i walczyć o przyjaźń ponad wszystko. Dzięki drugiej przekonałam się, że stara przyjaźń nie rdzewieje. Najważniejsze jest zrozumienie i podejście do siebie na równi, bez wygórowanych oczekiwań.

 

 

Warto poświęcać się dla przyjaźni, starać się i dbać o nią. Nigdy nie wiadomo, czy ta przyjaźń nie okaże się kiedyś bliższa niż związki z rodziną lub ukochaną osobą. I warto doceniać wszystkie kobiety wokół siebie.

dodo sama_-4

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *