Znów zbliża się intensywny czas przygotowań ślubnych, sezonu weselnego i brania etatu jako profesjonalna świadkowa. Już czwarty raz będę prawą ręką panny młodej i z każdym ślubem zbieram nowe doświadczenia w tym zakresie.

 

Bycie świadkową to nie bułka z masłem. Zależnie od tego, na jaką pannę młodą trafisz, tak musisz być obecna przy wyborze (lub przymiarkach) stroju, motywu przewodniego wesela, pomóc w zorganizowaniu makijażystki i fryzjerki, zorganizować wieczór panieński, być cały dzień z panną młodą w dniu ślubu, pilnować harmonogramu, dbać o pannę młodą na każdym etapie przygotowań i samego ślubu wraz z weselem i zajmować się gośćmi. Z doświadczenia wiem jednak, że warto pamiętać o kilku sprawach, aby być prawdziwym wsparciem dla panny młodej:

1. Interesuj się

Każda Panna Młoda jest inna, tego nie da się ukryć. Są takie, które żyją intensywnie każdym dniem, prowadzącym do ślubu i rozdzielają obowiązki. Są takie, które chcą mieć wszystko zorganizowane na szybko i mieć wesele z głowy. A są również takie, które potrafią przygotować wszystko same, nie angażując w to nikogo z zewnątrz. Każda z nich jednak będzie zadowolona, jeśli świadkowa będzie interesowała się, na jakim etapie są przygotowania, czy nie potrzebuje pomocy, czy nie chce się wyrwać z planowania i napić wina.

AKZ 3c

2. Pomagaj

Pytaj, czy nie trzeba w czymś pomóc, odciąż pannę młodą, na siłę wyrywaj jej obowiązki, którym podołasz. Ślub i wesele to wielkie przedsięwzięcie do przygotowania, a nie każdy może pozwolić sobie na zatrudnienie profesjonalnej firmy, organizującej śluby. Jeśli prosi Cię, żebyś pojechała z nią o 4 rano na giełdę kwiatową, zrób to! Karma wraca, spotka Cię za to coś dobrego.

3. Bądź obecna

Słuchaj. Słuchaj, słuchaj, słuchaj swojej panny młodej. Nawet jeśli już nie chcesz, bo jest tego za dużo, bo masz swoje problemy – poświęć się, taki dzień się juz dla niej nie powtórzy, staraj się być dla niej odskocznią i odciążeniem. Odwdzięczy Ci się tym samym, kiedy sama będziesz brała ślub. Dodatkowo – dbaj o nią w dniu ślubu. Nie pozwól, żeby nie jadła nic cały dzień, a potem wypiła kieliszek szampana i pięć kielonków wódki. Nie pozwól, żeby zaziębiła się na dworze, siedząc zgrzana bez butów w samej sukience na chłodzie. Nie pozwól, żeby nawet na chwilę zrzedła jej mina, kiedy jej ciotka wbija jej śrubę, zawiniętą w żart. Nie pozwól, żeby dowiedziała się, że miałaś tysiąc pięćset problemów z przystrojeniami, zanim goście przyszli na miejsce zabawy.

4. Urządź wieczór panieński, jaki chce panna młoda

Jeśli jesteś świadkową, najpewniej jesteś bardzo bliską osobą dla panny młodej. Powinnaś więc wiedzieć, jakiego typu wieczór panieński by się jej podobał. Jak nie – nie zaszkodzi spytać. Być może nie bedzie miała ochoty lub czasu, żeby robić cokolwiek. Pójdźcie wtedy gdzieś we dwójkę, spędźcie razem czas, odprężając się i pijąc wino.

SESJA PA PBL-22

5. Odpocznij

Jeśli nie będziesz wypoczęta, nie będzie z ciebie żadnego pożytku. Codziennie jesteśmy zapracowane i zmęczone, co dopiero, gdy dochodzi do tego drugi etat, jakim jest pomoc przy planowaniu ślubu. Jeśli Twoja panna młoda jest dojrzałym człowiekiem, nie zwali na ciebie większości obowiązków, odpuści czasami i zdecydowanie pozwoli Ci odpocząć.

3 odpowiedzi

  1. A ja się nie zgodzę z „wyrywaniem na siłę” obowiązków 🙂 Jako Panna Młoda chciałabym wiele zrobić sama, ale są jeszcze rodzice, którzy bardzo cieszą się z nadchodzącego ślubu i wesela, biorą baaardzo czynny udział w przygotowaniach. W efekcie ja nie mam na swoich barkach prawie nic, moją świadkową pewnie poproszę o obecność przy przymiarkach sukni czy kupno bielizny ślubnej, ale nic ponad to 🙂 Tak naprawdę to nasz czas- narzeczonych i te przygotowania, dogadywanie się, wybór kwiatów itp powinno być na naszej głowie. Ostatnie sprawdzenie przed ślubem czy się dogadujemy 😉
    ps. nasz trener tańca opowiadał nam ile narzeczonych rozstawało się na wspólnych treningach tańca! Nagle okazywało się, że młodzi się nie dogadują ze sobą 😉

    1. Ten PS. mnie zszokował! 🙂
      A ja mam problem ostatnio z dodawaniem na Twoim blogu komentarzy! W ogóle się nie zapisują! 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *