Pewność siebie przyszła do mnie ukradkiem, zupełnie się jej nie spodziewałam. Latami walczyłam z niską samooceną i uczuciem niedowartościowania. Kiedy właściwie zaczyna się i kończy pewność siebie? Czy to, że noszę ciuchy, które innym się nie podobają i czuję się w nich dobrze, to znaczy, że jestem pewna siebie? Czy jeśli zwątpię, że dobrze w nich wyglądam, to znaczy, że już taka nie jestem?

1. Druga osoba

Nie czuję się lepiej z samą sobą, tylko dlatego że mam kogoś. Nie sam fakt bycia w związku sprawia, że jesteśmy lepszymi ludźmi i nie powinien być wyznacznikiem naszej wartości. Ale znalezienie kogoś, kto mnie wspiera i kto kiedyś mi powtarzał “Chodź z podniesioną głową” (w sensie dosłownym!) pomogło mi przezwyciężyć wiele irracjonalnych strachów.

2. Oczytanie

Gdy miałam problem z pewnością siebie, lądowałam z nosem w książkach lub w artykułach psychologicznych. Pomagały mi one w przezwyciężeniu codziennych problemów, które były niczym w większej skali i w porównaniu z problemami innych ludzi. Czasami był to Poradnik Psychologiczny “Polityki”, innym razem książki specjalistyczne lub nawet powieści i artykuły w internecie. Książki to wiedza, podstawa do życia w społeczeństwie i dojścia do sukcesu na każdym polu.

sobota-10

 

3. Inni ludzie

Staram otaczać się tylko dobrymi ludźmi, którzy wesprą mnie w trudnych sytuacjach i którzy będą dla mnie również inspiracją. Zawsze próbuję znaleźć w kimś coś dobrego, mam więc nadzieję na podobne traktowanie z drugiej strony. Nie potrzebuję w życiu ludzi, którzy ciągną mnie w doł i starają się obniżyć moją samoocenę lub mają problem nawet z najmniejszymi sukcesami, jakie odnoszę.

4. Ja

Tak naprawdę dopiero kiedy SIĘ polubiłam, stałam się pewna siebie. Nie pomogą żadne perfumy, świetna figura, rewelacyjny chłopak, pieniądze… Zaczęłam na siłę doszukiwać się cech, które w sobie lubię. Zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Dopiero gdy sobie je uświadomiłam, nic innego już się nie liczyło.

sobota-8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *