Praga była niezapomniana. Obiekt zazdrości znajomych – nie dziwię się, skoro jest tak piękna, że czasami brakuje słów, aby ją opisać. Każdy budynek, każda kamienica jest jak wyjęta z filmu. Zdaje się być żmudnej robocie, którą wykonano setki lat temu, aby nadać kształt temu czarującemu miastu. Tak, to dobre słowo – to miasto mnie oczarowało. Nawet gdy jakiś element miasta wydawał się nam brzydki – wystarczyło spojrzeć w górę. Tam czekały na nas zaskakujące za każdym winklem rogu budynki.

Jednym z elementów, które najbardziej podobały mi się w Pradze, były – oprócz świetnie ubranych prażanek (starszych, młodszych) – ich niekonwencjonalne podejście do stawiania pomników. Sławny pomnik na obalenie komunizmu na wzgórzu Petrin, ogromny monument Jana Husa na rynku staromiejskim, nie wspominając już nawet o niesamowitym pomniku, postawionym na cześć Franza Kafki – “Metamorfozy”. W Pradze stawianie pomników nie jest tylko oddaniem hołdu danej osobie, postawieniem rzeźby – to sztuka nowoczesna, która daje do myślenia i zmusza do zatrzymania się na chwilę.

Poniżej filmik, w którym widać też piękna praską złotą jesień – w takiej atmosferze długie spacery po mieście to jedna wielka przyjemność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *