Nie tylko wynagrodzenie – co jest ważne w pracy?
wrz 13, 2017 Na co dzieńPraca No responses

Każdy, kto zmieniał pracę wie, z jakich powodów to zrobił. Ja robiłam to kilka razy i sporo się dzięki temu nauczyłam. Uświadomiłam sobie elementy, na których mi zależy i po konfrontacji ze znajomymi wiem, że dla nich ważne są podobne wartośc. I nie, nie jest to tylko wynagrodzenie i umowa o pracę.

Atmosfera

Klimat pracy to dla mnie zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów. Spędzamy ze współpracownikami większość naszego życia, więc musimy w jakiś sposób się z nimi dogadywać. Zawsze staram się pamiętać, że to nie tylko oni tworzą atmosferę, ale również i ja to robię, więc nie wchodzę w żadne ploty, ploteczki, bo o nikim, kto w tym uczestniczy, dobrze to nie świadczy.  

Ważne jest również zaufanie – illeż to razy marzyłam o tym, aby pracodawca miał mi ufał, nie kontrolował każdego mojego ruchu, tylko dlatego że sparzył się kiedyś na kimś innym. Brak zaufania ogranicza moją pracę i nie pozwala na swobodne posługiwanie się moimi umiejętnościami.

Dla mnie, jako kobiety, ważny jest również szacunek szefa i innych do tego, co robię i tego, jaka jestem. Doświadczyłam w swoim życiu sporo seksizmu, a nawet mizoginizmu ze strony różnych pracodawców – nawet takich, od których przyjmowałam mniejsze zlecenia. Szacunek do drugiego człowieka, czy jest on twoim podwładnym, czy szefem, powinien być podstawą życia społecznego.

Rozwój

Nie każdy ma szansę pracować, robiąc to, co kocha. Dla mnie ważne jest, aby moja praca była interesująca. Zawsze staram się poszerzać swoje horyzonty i pchać się nawet tam, gdzie nie wiem, jak się poruszać. Lubię się rozwijać i stawiać sobie wyzwania, nawet jeśli poprzeczka jest czasem zbyt wysoko. Bo porażki też wzmacniają, w końcu jakoś się trzeba nauczyć.

 

Obowiązki

Jednym z powodów, które mogą zdecydować o odejściu pracownika, jest nadmiar obowiązków. Nie chodzi o zastępowanie kogoś na urlopie – zdarza się, że wtedy mamy podwójną ilość rzeczy do zrobienia. Mam tu na myśli nawał obowiązków, brak czasu na zjedzenie obiadu dzień w dzień i zapominanie o pójściu do toalety. To nie jest sytuacja, w której człowiek może się rozwijać i czerpać przyjemność z pracy. W takim przypadku jedyne, co pracownik może zrobić, to wykonać wszystkie obowiązki w jak najszybszym czasie, poświęcając przy tym swoje zdrowie. I jeśli szef na to nie reaguje i nie odciąża go, nie daje nikogo do pomocy, nie zabiera nadprogramowych punktów na “TO DO LIST”, powinien liczyć się z tym, że pracownik niedługo się wypali.

Warunki

Dużą część mojego życia dojeżdżałam do miejsca docelowego każdego dnia – 28km do liceum, 30 km na studia, znowu 28 km do pracy, potem 40km do pracy… Dojazd zawsze zajmował mi 1-1,5 godziny. Można się do tego przyzwyczaić, ale jednak dużym komfortem jest, gdy nie trzeba się przesiadać albo tracić 3 godziny dziennie na dojazd. Ważne jest też dla mnie wyposażenie biura, w którym jestem – wygodne krzesła powinny być podstawą każdego nowoczesnego miejsca pracy, jednak to nie zawsze jest możliwe. I na końcu chciałam wspomnieć o elastyczności czasu pracy. Jeśli ufa się pracownikowi, nie sprawdza się, czy pracuje od 8 do 16 – skupia się na efektach jego działań.  Wielu pracodawców wciąż nie zdaje sobie sprawy, że to nie kontrola jest najważniejsza, a zezwolenie pracownikowi na działanie w takim trybie, w którym jest najbardziej efektywny.

A co dla Ciebie jest najważniejsze w pracy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *