Trądzik – moje 4 sposoby na utrzymanie go w ryzach

trc485dzik-1

Moje problemy z cerą trądzikową sięgają hen, hen, daleko! Kobiety w mojej rodzinie zawsze miały tłustą cerę, chociaż nie wiem, czy również trądzikową, ale być może na czarno-białych zdjęciach nie było tego widać. Co zrobić, żeby się pozbyć trądziku lub chociaż utrzymać go w ryzach?

Trądzik-21. Idź do lekarza!

Mój najgorszy moment pojawił się oczywiście w okresie dojrzewania. Kiedy dermatolog zobaczyła moją twarz, powiedziała: “Dlaczego tak późno?” – na co pomyślałam, że to już mój koniec, muszę żegnać się z bliskimi. Ale okazało się, że nic straconego. Przeszłam długą terapię antybiotykową, połączoną z regularnymi wizytami u kosmetyczki. I czułam się po tym świetnie! Miałam twarz jak po photoshopie, jakbym była jedną z Victoria’s Angels. Wtedy wiedziałam, że pójście do lekarza to pierwszy krok do gładkiej skóry, nic tak nie pomoże, jak wizyta u specjalisty – w końcu trądzik to choroba skórna, należy ją leczyć (być może nie każdy potrzebuje antybiotyku).

2. Kosmetyki, nawilżanie!

Jedyne, czego brakowało mi w kuracji antybiotykami i specjalistycznymi środkami dermatologicznymi, to kremy nawilżające. Nie miałam nawet pojęcia, że moja skóra aż tak bardzo ich potrzebuje. Kiedy kupiłam pierwszy krem Clean&Clear, moja cera odżyła na nowo. Stała się gładka w dotyku, miękka i sprężysta. Brzmi to, jakbym miała co najmniej 60 lat, ale po antybiotykach i różnych preparatach moja twarz była miejscami jak skorupa. Teraz używam lekkich, nawilżających kremów, koniecznie bez parafiny, która zatyka pory i mam po niej jeszcze więcej wyprysków.

3. Co dziś do jedzenia?

Jest wiele teorii, co pomaga, a co psuje naszą cerę. Jedno wiem na pewno – jedzenie ma wielki wpływ na kondycję mojej skóry. Niektórzy powiedzą, że trądzik powoduje jedzenie słodyczy, inni, że nabiał. Moim zdaniem najważniejsze jest obserwowanie siebie, sprawdzanie, po czym na skórze pojawiają się wypryski, dzięki czemu będziemy mogli ograniczyć to jedzenie, a nasza cera się poprawi. U mnie najgorszy efekt daje długotrwałe jedzenie ostrych potraw – np. codziennie przez tydzień. Ograniczam więc ostre, jak tylko mogę, chociaż bardzo je lubię.

4. Na dobranoc – demakijaż!

Codziennie robię demakijaż, ale zdarzy mi się zrobić tylko jedno oczyszczanie. Zazwyczaj wieczorem zmywam makijaż mleczkiem do demakijażu Ziai, a oczy dodatkowo Biodermą. Dopiero później myję twarz mydłem Clinique, dzięki czemu moja skóra jest dokładnie oczyszczona. Następnie tak jak rano stosuje tonik i krem nawilżający. Ale podwójne oczyszczanie jest dla mnie bardzo ważne. Jeśli czasem tego nie zrobię, od razu pojawiają mi się wypryski.

Oczywiście to tylko część z moich żelaznych zasad, których się trzymam. Do tego dochodzi jeszcze peeling, picie dużej ilości wody i ruch. Może ktoś z Was ma własne poradyna ten temat?

Trądzik-3

Komentarze: 1 komentarz

  1. Konieczka 13/12/2016 Odpowiedz

    Ja walczę z trądzikiem bardzo skutecznie. Używam podobnych produktów do Twoich, do tego raz na jakiś czas sterydy. Dodatkowo mam łupież pstry, z nim jest ciężej.

Dołącz się: zostaw komentarz